Dlaczego wodór?

Aktualności

Kontakt

Znajdź nas na:

Copyright 2021-2024 © SES Hydrogen Energy Sp. z o.o.
Member of Sescom Group
Polityka Prywatności
Ochrona danych osobowych

Powered by Compania

Podsumowanie 2023 roku w TOP 12 artykułach

Udostępnij:

Koniec roku i początek nowego to niezaprzeczalnie najlepszy czas na małe podsumowania. W 2023 r. wiele się u nas działo. Tak samo, jak w obszarze wodoru w Europie i na świecie, a to wszystko przez wzmocnione regulacje i duże instrumenty finansowe. Zapraszamy do lektury naszego podsumowania 2023 roku!

Przez cały ubiegły rok przybliżaliśmy najważniejsze informacje i wydarzenia ze świata H2, a dziś podsumowujemy najciekawsze z nich.

Prezentujemy listę TOP 12 artykułów w minionych 12 miesiącach 2023 roku

Glass Onion: Film z serii “Na noże”, czyli genialny detektyw, zagadkowe morderstwo i… paliwo wodorowe

Rok rozpoczęliśmy od małej recenzji filmowej – tak, dobrze czytacie. Jednak to nie na fabule koncentrowaliśmy się szczególnie, ale na nie najlepszym i nie do końca prawdziwym przedstawieniu wodoru w detektywistycznym hicie Netflixa „Glass Onion: Film z serii „Na noże”, w którym nie da się ukryć, odgrywał znaczącą rolę.

Najczęściej zadawane pytania o wodór #1

Najczęściej zadawane pytania o wodór #2

Najczęściej zadawane pytania o wodór #3

Do czego możemy wykorzystać wodór? Czy zawsze jest czysty? Jakie są zalety wodoru i czy jego użytkowanie ma wady? To tylko niektóre z wielu pytań, które krążą obecnie w sieci. Na te i inne pytania staraliśmy się odpowiadać w minionym roku. Wszystko po to, by rozwiać wątpliwości i przybliżyć wiedzę o zielonym paliwie, które ma pełnić ważną rolę w transformacji energetycznej.

Europejski Bank Wodoru – stała premia na kilogram wodoru mogłaby obniżyć jego cenę co najmniej o połowę w najbliższych latach

Ważnym wydarzeniem dla producentów wodoru w 2023 r. była zapowiedź terminu pierwszej aukcji o wartości 800 mln EUR w ramach instrumentu Europejskiego Banku Wodoru. Ta, oficjalnie ruszyła kilka miesięcy później – w listopadzie. My postanowiliśmy przyjrzeć się, jak zapowiadana wówczas premia na przykładowym poziomie 3 EUR na kilogram produkowanego wodoru wpłynęłaby na obniżenie jego ceny.

Mało czasu, wielkie zmiany. Jak z początkiem 2025 r. dyrektywa MCP wpłynie na sektor ciepłowniczy i ogrzewniczy w Polsce?

Przypomnieliśmy także, że nieubłaganie zbliża się termin wejścia w życia dyrektywy MCP, która dotyczy ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania, a więc obiektów o nominalnej mocy cieplnej między 1 MW a 50 MW. Dyrektywa została wprowadzona do polskiego prawodawstwa w 2018 r., a w przypadku instalacji o mocy większej niż 5 MW wymaga dostosowania do nowych norm do 1 stycznia 2025 r.

Przyjęto dyrektywę w sprawie efektywności energetycznej

Kolejnym ważnym wydarzeniem z zakresu regulacji, było zakończenie w lipcu 2023 r. negocjacji dotyczących nowych przepisów w sprawie efektywności energetycznej. Wzmocniony cel to zmniejszenie zużycia energii końcowej w UE o 11,7% do 2030 r. Przepisy skupiają się także na lokalnych planach ogrzewania i chłodzenia oraz stworzeniu bezemisyjnych sieci ciepłowniczych i chłodniczych.

Efektywność energetyczna budynków. Jak dyrektywa EPBD wpłynie na sektor budowlany?

Także sektor budowlany jest istotny dla osiągnięcia celów UE w zakresie dekarbonizacji i realizacji celów klimatycznych. W marcu ubiegłego roku Parlament Europejski przyjął poprawki do rewizji dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), zaostrzając postawione cele i przyspieszając terminy ich osiągnięcia. Kilka miesięcy później, w lipcu, zakończyły się uzgodnienia międzyinstytucjonalne, a obecnie czekamy na ostateczne brzmienie zapisów. Jeśli zostaną bez zmian, właściciele budynków mieszkalnych i niemieszkalnych będą zobowiązani dostosować się do nich już w perspektywie najbliższych czterech lat.

SES Hydrogen Energy przeprowadziła testy funkcjonalne pierwszego w Polsce kotła wodorowo-tlenowego 0,5 MW

W podsumowaniu z całą pewnością nie mogło zabraknąć kamienia milowego w rozwoju naszych technologii. W sierpniu mogliśmy podzielić się pozytywną informacją o przeprowadzeniu testów funkcjonalnych prototypu kotła wodorowo-tlenowego o mocy 0,5 MW w warunkach odwzorowujących pracę na rzeczywistej instalacji. Był to dla nas niezwykle ważny krok na drodze rozwoju technologii, która już dziś stanowi innowację na rynku dzięki wykorzystaniu w procesie spalania wodoru i czystego tlenu, co gwarantuje eliminację emisji COx, SOx, NOx oraz spalin.

6. edycja konferencji PCHET z udziałem SES Hydrogen Energy

Kocioł wodorowy po raz pierwszy zaprezentowaliśmy w trakcie jednej z największych i najstarszych konferencji o tematyce związanej z wodorem, technologiami i obszarami zastosowania nowego paliwa w perspektywicznych obszarach polskiej gospodarki – Polish Conference on Hydrogen Technologies PCHET 2023. W ciągu trwającego dwa dni wydarzenia, nasz Zespół miał okazję opowiedzieć więcej o rozwijanej technologii na przykładzie prezentowanej jednostki testowej.

SES Hydrogen Energy, Gmina Śrem wraz ze Śremskim TBS oraz Con-Project podpisały umowę na projekt osiedla i kotłowni wodorowej w Śremie

Kluczowym dla nas wydarzeniem było oficjalne zawarcie umowy na projekt pierwszej w Polsce kotłowni wodorowej do ogrzewania budynków mieszkalnych. Umowa jest pokłosiem zawartego w 2022 r. listu intencyjnego ze Śremskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego i urzeczywistnia plany budowy zdywersyfikowanego systemu grzewczego, który będzie dostarczać czyste ciepło do planowanych 195. mieszkań przy ul. Farnej w Śremie.  

Pakiet gazowo-wodorowy – jest wstępne porozumienie w sprawie wspólnych zasad dotyczących rynków wewnętrznych gazów odnawialnych, gazu ziemnego i wodoru

Rok dla wodoru zakończyła informacja o wstępnym porozumieniu Rady i Parlamentu UE w sprawie dyrektywy ustanawiającej wspólne zasady dla rynków gazu i wodoru w Europie. Jej celem jest ułatwienie przenikania gazów odnawialnych, niskoemisyjnych i wodoru do europejskiego systemu energetycznego.

To był intensywny rok zarówno dla nas w SES Hydrogen Energy, jak i całego rynku wodoru. Cieszymy się, że mogliśmy dzielić się tą podróżą z naszymi czytelnikami i wierzymy, że rozpoczęty 2024 r. przyniesie jeszcze więcej pozytywnych informacji. Mamy nadzieję, że i w tym roku będziecie z nami. Stay tuned!

Zobacz również

Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter: