SES Hydrogen dołącza do Idei 3W: woda-wodór-węgiel

24 lis 2022
Udostępnij:

(Gdańsk, 23.11.2022) W trakcie wydarzenia organizowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego BGK, Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Centrum Rozwoju Eksport, miało miejsce oficjalne podpisanie umowy o przystąpieniu SES Hydrogen do inicjatywy 3W.

Idea 3W została zapoczątkowana w 2021 r. przez Bank Gospodarstwa Krajowego BGK. Zrzesza przedstawicieli świata nauki, biznesu oraz nowych technologii, a także organizacje realizujące projekty w obszarach związanych z wykorzystaniem wody, wodoru oraz węgla. Z ramienia SES Hydrogen umowę podpisał Sławomir Halbryt, Prezes Zarządu.

Czym jest Idea 3W?

Idea 3W skupia się wokół trzech kluczowych zasobów życia – wody, wodoru oraz węgla, które odpowiednio wykorzystane, mają kluczowe znaczenie dla zrównoważonej przyszłości. Malejące rezerwy czystej wody oraz rosnące ryzyko jej deficytów prowadzą do poszukiwania rozwiązań umożliwiających jej skuteczną retencję, a także do rozwoju technologii oczyszczania i odsalania, by zapewnić zasoby odpowiadające obecnemu, jak i przyszłemu zapotrzebowaniu społeczeństwa. Wodór uważany jest za jedną z najważniejszych alternatyw dla emisyjnych paliw konwencjonalnych w niemal wszystkich sektorach nowoczesnej gospodarki. Przy czym, dla jej budowy podstawą jest wykorzystanie wodoru wytwarzanego przy udziale energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, którego produkcja i eksploatacja pozbawione są emisji. I w końcu węgiel nieenergetyczny stosowany w nowoczesnych technologiach i procesach, m.in. w medycynie, kosmetologii czy budownictwie.

To wyjątkowa inicjatywa, której misją jest integracja społeczności naukowców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, instytucji finansowych oraz przedstawicieli sektora publicznego, w celu edukowania i aktywizacji społeczeństwa, gromadzenia know-how oraz wymiany wiedzy pomiędzy wszystkimi interesariuszami. Tak budowany ekosystem ma wspierać tworzenie sprzyjającego środowiska regulacyjnego, ułatwiać komercjalizację wynalazków oraz kreować i wzmacniać 3W jako innowacyjny sektor gospodarki.

Dzięki dołączeniu do 3W SES Hydrogen będzie mogło jeszcze aktywniej uczestniczyć w pracach nad promowaniem i wykorzystaniem potencjału zasobów w zrównoważonym rozwoju gospodarczym Polski, a także szerzyć wiedzę na temat wodoru, wspierając rozwój rynku w naszym kraju.

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego, Idea 3W: woda-wodór-węgiel

Więcej informacji o programie: https://idea3w.org/

Zobacz również

Mało czasu, wielkie zmiany. Jak z początkiem 2025 r. dyrektywa MCP wpłynie na sektor ciepłowniczy i ogrzewniczy w Polsce? 23 maj 2023

Mało czasu, wielkie zmiany. Jak z początkiem 2025 r. dyrektywa MCP wpłynie na sektor ciepłowniczy i ogrzewniczy w Polsce?

Niecałe dwa lata dzielą nas od wejścia w życie nowych regulacji dla średnich obiektów energetycznego spalania, które dotyczą nie tylko zakładów energetyki cieplnej i przemysłowych, ale i wielu obiektów użyteczności publicznej.

Udostępnij:
Rozporządzenie w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR) – wstępne porozumienie miałoby zwiększyć liczbę stacji ładowania i tankowania wodoru w Europie 31 mar 2023

Rozporządzenie w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR) – wstępne porozumienie miałoby zwiększyć liczbę stacji ładowania i tankowania wodoru w Europie

Rozporządzenie AFIR jest częścią pakietu Fit for 55, opublikowanego w lipcu 2021 r. Jego celem jest zapewnienie wystarczającej sieci infrastruktury ładowania i tankowania pojazdów drogowych oraz statków w UE dla zmniejszenia śladu węglowego w europejskim transporcie.

Udostępnij:

Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter: