SES Hydrogen i Śremskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS) podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie ogrzewnictwa wodorowego

Udostępnij:

W sierpniu br. SES Hydrogen S.A. i Śremskie TBS Sp. z o.o. nawiązały współpracę w zakresie dostarczenia technologii zeroemisyjnego kotła wodorowego na potrzeby ogrzewania nowych mieszkań w gminie Śrem.

Opracowywany projekt obejmie budowę instalacji i montaż kotła wodorowego w nowo powstających budynkach mieszkaniowych, dzięki czemu gmina będzie realizować zapotrzebowanie na ciepło w myśl strategii klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

Wodór stanowi jedno z najważniejszych narzędzi dekarbonizacji unijnej strategii klimatycznej, zakładającej redukcję emisji o 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. Rozszerzone regulacje dotyczą m.in. zwiększenia efektywności energetycznej i zmniejszenia emisyjności budynków mieszkalnych.

Kocioł wodorowy umożliwi wytwarzanie ciepła w sposób zeroemisyjny, dzięki specjalnie projektowanej konstrukcji urządzenia i zastosowaniu substratów w postaci wodoru i czystego tlenu. To innowacyjne rozwiązanie zapewni, że w procesie spalania nie powstaną zanieczyszczenia w postaci CO2, związków NOx i SOx, ani straty kominowe w postaci pary wodnej. Docelowe zastosowanie w urządzeniu wodoru produkowanego w procesie elektrolizy wody, napędzanej energią pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych, zagwarantuje zeroemisyjność w całym łańcuchu produkcji i dystrybucji ciepła.

Wykorzystanie wodoru w ogrzewnictwie mieszkaniowym stanowi realizację strategii środowiskowych w odniesieniu lokalnym, dzięki czemu korzystnie wpłynie na poprawę jakości powietrza i codzienny komfort życia mieszkańców. Ponadto umożliwi uniezależnienie produkcji ciepła od fluktuacji rynkowych i dynamicznie rosnących cen paliw konwencjonalnych, realizując bezpieczeństwo energetyczne.

Zobacz również

Mało czasu, wielkie zmiany. Jak z początkiem 2025 r. dyrektywa MCP wpłynie na sektor ciepłowniczy i ogrzewniczy w Polsce? 23 maj 2023

Mało czasu, wielkie zmiany. Jak z początkiem 2025 r. dyrektywa MCP wpłynie na sektor ciepłowniczy i ogrzewniczy w Polsce?

Niecałe dwa lata dzielą nas od wejścia w życie nowych regulacji dla średnich obiektów energetycznego spalania, które dotyczą nie tylko zakładów energetyki cieplnej i przemysłowych, ale i wielu obiektów użyteczności publicznej.

Udostępnij:
Rozporządzenie w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR) – wstępne porozumienie miałoby zwiększyć liczbę stacji ładowania i tankowania wodoru w Europie 31 mar 2023

Rozporządzenie w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR) – wstępne porozumienie miałoby zwiększyć liczbę stacji ładowania i tankowania wodoru w Europie

Rozporządzenie AFIR jest częścią pakietu Fit for 55, opublikowanego w lipcu 2021 r. Jego celem jest zapewnienie wystarczającej sieci infrastruktury ładowania i tankowania pojazdów drogowych oraz statków w UE dla zmniejszenia śladu węglowego w europejskim transporcie.

Udostępnij:

Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter: