SES Hydrogen i Śremskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS) podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie ogrzewnictwa wodorowego

Udostępnij:

(08.09.2022) SES Hydrogen S.A. i Śremskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. nawiązały współpracę w zakresie dostarczenia technologii zeroemisyjnego kotła wodorowego na potrzeby ogrzewania nowych mieszkań w gminie Śrem.

Projekt obejmie budowę instalacji i montaż kotła wodorowego w nowo powstających budynkach mieszkaniowych, dzięki czemu gmina będzie realizować zapotrzebowanie na ciepło w myśl strategii klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

Wodór stanowi jedno z najważniejszych narzędzi dekarbonizacji unijnej strategii klimatycznej, zakładającej redukcję emisji o 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. Rozszerzone regulacje dotyczą m.in. zwiększenia efektywności energetycznej i zmniejszenia emisyjności budynków mieszkalnych.

Kocioł wodorowy umożliwi wytwarzanie ciepła w sposób zeroemisyjny, dzięki specjalnie projektowanej konstrukcji urządzenia i zastosowaniu substratów w postaci wodoru i czystego tlenu. To innowacyjne rozwiązanie zapewni, że w procesie spalania nie powstaną zanieczyszczenia w postaci CO2, związków NOx i SOx, ani straty kominowe w postaci pary wodnej. Docelowe zastosowanie w urządzeniu wodoru produkowanego w procesie elektrolizy wody, napędzanej energią pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych, zagwarantuje zeroemisyjność w całym łańcuchu produkcji i dystrybucji ciepła.

Wykorzystanie wodoru w ogrzewnictwie mieszkaniowym stanowi realizację strategii środowiskowych w odniesieniu lokalnym, dzięki czemu korzystnie wpłynie na poprawę jakości powietrza i codzienny komfort życia mieszkańców. Ponadto umożliwi uniezależnienie produkcji ciepła od fluktuacji rynkowych i dynamicznie rosnących cen paliw konwencjonalnych, realizując bezpieczeństwo energetyczne.

Zobacz również

Elektroliza wody – produkcja zielonego wodoru. Przebieg procesu i obszary zastosowania 21 lut 2024

Elektroliza wody – produkcja zielonego wodoru. Przebieg procesu i obszary zastosowania

Elektroliza wody jest wskazywana jako najbardziej perspektywiczna metoda produkcji wodoru. Zwłaszcza, kiedy jest oparta o wykorzystanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, gwarantując wytwarzanie czystego wodoru na potrzeby przemysłu, transportu i energetyki.

Udostępnij:
Kocioł wodorowy – co to jest i jak działa? Innowacyjne ogrzewanie wodorem 5 lut 2024

Kocioł wodorowy – co to jest i jak działa? Innowacyjne ogrzewanie wodorem

Europa dąży do dekarbonizacji we wszystkich sektorach i osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r. Dużym wyzwaniem, zwłaszcza w Polsce, jest sektor grzewczy, który coraz silniej odczuwa presję modernizacji i stosowania alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest wodór, a konkretniej kocioł wodorowy, który umożliwi wytwarzanie ciepła pozbawionego emisji.

Udostępnij:

Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter: