SES Hydrogen i Śremskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS) podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie ogrzewnictwa wodorowego

Udostępnij:

(08.09.2022) SES Hydrogen S.A. i Śremskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. nawiązały współpracę w zakresie dostarczenia technologii zeroemisyjnego kotła wodorowego na potrzeby ogrzewania nowych mieszkań w gminie Śrem.

Projekt obejmie budowę instalacji i montaż kotła wodorowego w nowo powstających budynkach mieszkaniowych, dzięki czemu gmina będzie realizować zapotrzebowanie na ciepło w myśl strategii klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

Wodór stanowi jedno z najważniejszych narzędzi dekarbonizacji unijnej strategii klimatycznej, zakładającej redukcję emisji o 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. Rozszerzone regulacje dotyczą m.in. zwiększenia efektywności energetycznej i zmniejszenia emisyjności budynków mieszkalnych.

Kocioł wodorowy umożliwi wytwarzanie ciepła w sposób zeroemisyjny, dzięki specjalnie projektowanej konstrukcji urządzenia i zastosowaniu substratów w postaci wodoru i czystego tlenu. To innowacyjne rozwiązanie zapewni, że w procesie spalania nie powstaną zanieczyszczenia w postaci CO2, związków NOx i SOx, ani straty kominowe w postaci pary wodnej. Docelowe zastosowanie w urządzeniu wodoru produkowanego w procesie elektrolizy wody, napędzanej energią pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych, zagwarantuje zeroemisyjność w całym łańcuchu produkcji i dystrybucji ciepła.

Wykorzystanie wodoru w ogrzewnictwie mieszkaniowym stanowi realizację strategii środowiskowych w odniesieniu lokalnym, dzięki czemu korzystnie wpłynie na poprawę jakości powietrza i codzienny komfort życia mieszkańców. Ponadto umożliwi uniezależnienie produkcji ciepła od fluktuacji rynkowych i dynamicznie rosnących cen paliw konwencjonalnych, realizując bezpieczeństwo energetyczne.

Zobacz również

Efektywność energetyczna budynków. Jak dyrektywa EPBD wpłynie na sektor budowlany? 14 wrz 2023

Efektywność energetyczna budynków. Jak dyrektywa EPBD wpłynie na sektor budowlany?

Sektor budowlany jest kluczowy dla osiągnięcia celów UE w zakresie dekarbonizacji i realizacji celów klimatycznych. Bardziej ekologiczne i efektywne energetycznie budynki mają też bezpośrednio poprawić komfort życia obywateli. Ich renowację ma zapewnić dyrektywa EPBD określająca nowe, bardziej rygorystyczne standardy energetyczne dla budynków.

Udostępnij:
Przyjęto dyrektywę w sprawie efektywności energetycznej. Czy kocioł wodorowy odpowie potrzebie stworzenia bezemisyjnych sieci ciepłowniczych do 2050 roku? 10 sie 2023

Przyjęto dyrektywę w sprawie efektywności energetycznej. Czy kocioł wodorowy odpowie potrzebie stworzenia bezemisyjnych sieci ciepłowniczych do 2050 roku?

Zakończyły się negocjacje dotyczące nowych przepisów dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Wzmocniony cel to zmniejszenie zużycia energii końcowej w UE o 11,7% do 2030 r. Przepisy skupiają się również na lokalnych planach ogrzewania i chłodzenia oraz stopniowym zaostrzeniu wymagań w celu stworzenia bezemisyjnych sieci ciepłowniczych i chłodniczych do 2050 r.

Udostępnij:

Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter: