Vademecum wodorowe 2023 już dostępne!

Udostępnij:

Przed Tobą pierwsze Vademecum wodorowe SES Hydrogen – owoc ostatnich miesięcy naszej pracy i rozważań. Zgromadziliśmy w nim wszystko, co naszym zdaniem już dziś musisz wiedzieć o paliwie jutra, czyli skondensowaną wiedzę o jego właściwościach, wachlarzu potencjalnych zastosowań oraz przykładowych strategiach, dzięki którym ma się stać częścią naszej wspólnej codzienności.

Dlaczego stworzyliśmy Vademecum wodorowe?

Kiedy w 1874 r. na łamach powieści Juliusza Verne „Tajemnicza wyspa” inżynier Cyrus Smith po raz pierwszy powiedział, że w przyszłości węgiel zostanie zastąpiony wodą i to nie byle jaką, ale wodą, która dzięki elektryczności zostanie rozłożona na pierwiastki składowe – wodór i tlen, „które staną się źródłem ciepła i światła o sile, jakiej węgiel mieć nie może”, zapewne mało kto potraktował poważnie przełomową wizję pisarza.

A dziś bez dwóch zdań jesteśmy świadkami, jak staje się faktem. Dzięki swoim właściwościom, wodór znajduje bowiem szczególne miejsce w globalnych strategiach na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych i transformacji systemów energetycznych.

Jednak wiedza o potencjale „paliwa przyszłości” nadal nie jest wystarczająco spopularyzowana, a w społecznej świadomości nadal pokutuje głównie jako pierwiastek wybuchowy i niebezpieczny. Właśnie dlatego stworzyliśmy Vademecum wodorowe! Aby odczarować negatywny mit wodoru i podzielić się jak najbardziej skondensowaną wiedzą o jego właściwościach i przyszłych obszarach zastosowania.

Vademecum wodorowe – co w nim znajdziesz?

Materiał podzieliliśmy na cztery główne obszary, dzięki którym łatwiej będzie Ci nawigować, zwłaszcza jeśli zaczynasz przygodę z wodorem i dopiero poznajesz strategie budowy niskoemisyjnej gospodarki światowej.

Z pierwszego rozdziału „Dlaczego wodór?” dowiesz się więcej o:

 • historii paliwa i jego podstawowych właściwościach fizykochemicznych, które już dziś wyróżniają go na tle pozostałych dostępnych paliw,
 • obecnych obszarach wykorzystania wodoru, wielkości produkcji i rosnącym zapotrzebowaniu,
 • przebiegu poszczególnych procesów produkcji wodoru i dlaczego zostały opatrzone charakterystycznymi kolorami.

W rozdziale drugim „Wodór odpowiedzią na wyzwania energetyczne Europy” rozważamy:

 • charakterystykę rynku energii elektrycznej w UE,
 • poszczególne scenariusze dekarbonizacji sieci elektroenergetycznej, w tym z wykorzystaniem wodoru.

Rozdział trzeci „Potencjalne obszary zastosowania wodoru” skupia się na obecnej sytuacji kluczowych sektorów unijnej gospodarki i szansach, jakie przejawia wodór w ich dekarbonizacji. Szczególnie w:

 • Transporcie,
 • Przemyśle chemicznym, petrochemicznym i metalurgii,
 • Ciepłownictwie systemowym oraz ogrzewnictwie indywidualnym.

Rozdział 4 „Strategie wodorowe w Polsce i wybranych państwach na świecie” ma na celu przybliżyć i porównać działania transformacyjne w naszym kraju oraz państwach, których celem jest osiągnięcie statusu liderów zielonej transformacji:

 • Hiszpanii,
 • Niemczech,
 • Australii.

Nie przedłużając, pobierz darmowe Vademecum wodorowe i już dziś dowiedz się więcej o paliwie jutra!

Zobacz również

Mało czasu, wielkie zmiany. Jak z początkiem 2025 r. dyrektywa MCP wpłynie na sektor ciepłowniczy i ogrzewniczy w Polsce? 23 maj 2023

Mało czasu, wielkie zmiany. Jak z początkiem 2025 r. dyrektywa MCP wpłynie na sektor ciepłowniczy i ogrzewniczy w Polsce?

Niecałe dwa lata dzielą nas od wejścia w życie nowych regulacji dla średnich obiektów energetycznego spalania, które dotyczą nie tylko zakładów energetyki cieplnej i przemysłowych, ale i wielu obiektów użyteczności publicznej.

Udostępnij:
Rozporządzenie w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR) – wstępne porozumienie miałoby zwiększyć liczbę stacji ładowania i tankowania wodoru w Europie 31 mar 2023

Rozporządzenie w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR) – wstępne porozumienie miałoby zwiększyć liczbę stacji ładowania i tankowania wodoru w Europie

Rozporządzenie AFIR jest częścią pakietu Fit for 55, opublikowanego w lipcu 2021 r. Jego celem jest zapewnienie wystarczającej sieci infrastruktury ładowania i tankowania pojazdów drogowych oraz statków w UE dla zmniejszenia śladu węglowego w europejskim transporcie.

Udostępnij:
Europejski Bank Wodoru – stała premia na kilogram produkowanego wodoru mogłaby obniżyć jego cenę co najmniej o połowę w najbliższych latach 13 mar 2023

Europejski Bank Wodoru – stała premia na kilogram produkowanego wodoru mogłaby obniżyć jego cenę co najmniej o połowę w najbliższych latach

Pierwsza europejska aukcja, warta około 800 milionów euro, ma się odbyć jesienią tego roku. Czy inicjatywa Europejskiego Banku Wodoru powołana przez Komisję Europejską z budżetem 3 mld euro będzie miała wpływ na rozwój rynku wodoru i utrzymanie konkurencyjności UE?

Udostępnij:

Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter: