Dlaczego wodór?

Aktualności

Kontakt

Znajdź nas na:

Copyright 2021-2024 © SES Hydrogen Energy Sp. z o.o.
Member of Sescom Group
Polityka Prywatności
Ochrona danych osobowych

Powered by Compania

Vademecum wodorowe 2023 już dostępne!

Udostępnij:

Przed Tobą pierwsze Vademecum wodorowe SES Hydrogen – owoc ostatnich miesięcy naszej pracy i rozważań. Zgromadziliśmy w nim wszystko, co naszym zdaniem już dziś musisz wiedzieć o paliwie jutra, czyli skondensowaną wiedzę o jego właściwościach, wachlarzu potencjalnych zastosowań oraz przykładowych strategiach, dzięki którym ma się stać częścią naszej wspólnej codzienności.

Dlaczego stworzyliśmy Vademecum wodorowe?

Kiedy w 1874 r. na łamach powieści Juliusza Verne „Tajemnicza wyspa” inżynier Cyrus Smith po raz pierwszy powiedział, że w przyszłości węgiel zostanie zastąpiony wodą i to nie byle jaką, ale wodą, która dzięki elektryczności zostanie rozłożona na pierwiastki składowe – wodór i tlen, „które staną się źródłem ciepła i światła o sile, jakiej węgiel mieć nie może”, zapewne mało kto potraktował poważnie przełomową wizję pisarza.

A dziś bez dwóch zdań jesteśmy świadkami, jak staje się faktem. Dzięki swoim właściwościom, wodór znajduje bowiem szczególne miejsce w globalnych strategiach na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych i transformacji systemów energetycznych.

Jednak wiedza o potencjale „paliwa przyszłości” nadal nie jest wystarczająco spopularyzowana, a w społecznej świadomości nadal pokutuje głównie jako pierwiastek wybuchowy i niebezpieczny. Właśnie dlatego stworzyliśmy Vademecum wodorowe! Aby odczarować negatywny mit wodoru i podzielić się jak najbardziej skondensowaną wiedzą o jego właściwościach i przyszłych obszarach zastosowania.

Vademecum wodorowe – co w nim znajdziesz?

Materiał podzieliliśmy na cztery główne obszary, dzięki którym łatwiej będzie Ci nawigować, zwłaszcza jeśli zaczynasz przygodę z wodorem i dopiero poznajesz strategie budowy niskoemisyjnej gospodarki światowej.

Z pierwszego rozdziału „Dlaczego wodór?” dowiesz się więcej o:

 • historii paliwa i jego podstawowych właściwościach fizykochemicznych, które już dziś wyróżniają go na tle pozostałych dostępnych paliw,
 • obecnych obszarach wykorzystania wodoru, wielkości produkcji i rosnącym zapotrzebowaniu,
 • przebiegu poszczególnych procesów produkcji wodoru i dlaczego zostały opatrzone charakterystycznymi kolorami.

W rozdziale drugim „Wodór odpowiedzią na wyzwania energetyczne Europy” rozważamy:

 • charakterystykę rynku energii elektrycznej w UE,
 • poszczególne scenariusze dekarbonizacji sieci elektroenergetycznej, w tym z wykorzystaniem wodoru.

Rozdział trzeci „Potencjalne obszary zastosowania wodoru” skupia się na obecnej sytuacji kluczowych sektorów unijnej gospodarki i szansach, jakie przejawia wodór w ich dekarbonizacji. Szczególnie w:

 • Transporcie,
 • Przemyśle chemicznym, petrochemicznym i metalurgii,
 • Ciepłownictwie systemowym oraz ogrzewnictwie indywidualnym.

Rozdział 4 „Strategie wodorowe w Polsce i wybranych państwach na świecie” ma na celu przybliżyć i porównać działania transformacyjne w naszym kraju oraz państwach, których celem jest osiągnięcie statusu liderów zielonej transformacji:

 • Hiszpanii,
 • Niemczech,
 • Australii.

Nie przedłużając, pobierz darmowe Vademecum wodorowe i już dziś dowiedz się więcej o paliwie jutra!

Zobacz również

Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter: