Przed Tobą pierwsze Vademecum wodorowe SES Hydrogen – owoc ostatnich miesięcy naszej pracy i rozważań. Zgromadziliśmy w nim wszystko, co naszym zdaniem już dziś musisz wiedzieć o paliwie jutra, czyli skondensowaną wiedzę o jego właściwościach, wachlarzu potencjalnych zastosowań oraz przykładowych strategiach, dzięki którym ma się stać częścią naszej wspólnej codzienności.
Dlaczego stworzyliśmy Vademecum wodorowe?
Kiedy w 1874 r. na łamach powieści Juliusza Verne „Tajemnicza wyspa” inżynier Cyrus Smith po raz pierwszy powiedział, że w przyszłości węgiel zostanie zastąpiony wodą i to nie byle jaką, ale wodą, która dzięki elektryczności zostanie rozłożona na pierwiastki składowe – wodór i tlen, „które staną się źródłem ciepła i światła o sile, jakiej węgiel mieć nie może”, zapewne mało kto potraktował poważnie przełomową wizję pisarza.
A dziś bez dwóch zdań jesteśmy świadkami, jak staje się faktem. Dzięki swoim właściwościom, wodór znajduje bowiem szczególne miejsce w globalnych strategiach na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych i transformacji systemów energetycznych.
Jednak wiedza o potencjale „paliwa przyszłości” nadal nie jest wystarczająco spopularyzowana, a w społecznej świadomości nadal pokutuje głównie jako pierwiastek wybuchowy i niebezpieczny. Właśnie dlatego stworzyliśmy Vademecum wodorowe! Aby odczarować negatywny mit wodoru i podzielić się jak najbardziej skondensowaną wiedzą o jego właściwościach i przyszłych obszarach zastosowania.
Vademecum wodorowe – co w nim znajdziesz?
Materiał podzieliliśmy na cztery główne obszary, dzięki którym łatwiej będzie Ci nawigować, zwłaszcza jeśli zaczynasz przygodę z wodorem i dopiero poznajesz strategie budowy niskoemisyjnej gospodarki światowej.
Z pierwszego rozdziału „Dlaczego wodór?” dowiesz się więcej o:
- historii paliwa i jego podstawowych właściwościach fizykochemicznych, które już dziś wyróżniają go na tle pozostałych dostępnych paliw,
- obecnych obszarach wykorzystania wodoru, wielkości produkcji i rosnącym zapotrzebowaniu,
- przebiegu poszczególnych procesów produkcji wodoru i dlaczego zostały opatrzone charakterystycznymi kolorami.
W rozdziale drugim „Wodór odpowiedzią na wyzwania energetyczne Europy” rozważamy:
- charakterystykę rynku energii elektrycznej w UE,
- poszczególne scenariusze dekarbonizacji sieci elektroenergetycznej, w tym z wykorzystaniem wodoru.
Rozdział trzeci „Potencjalne obszary zastosowania wodoru” skupia się na obecnej sytuacji kluczowych sektorów unijnej gospodarki i szansach, jakie przejawia wodór w ich dekarbonizacji. Szczególnie w:
- Transporcie,
- Przemyśle chemicznym, petrochemicznym i metalurgii,
- Ciepłownictwie systemowym oraz ogrzewnictwie indywidualnym.
Rozdział 4 „Strategie wodorowe w Polsce i wybranych państwach na świecie” ma na celu przybliżyć i porównać działania transformacyjne w naszym kraju oraz państwach, których celem jest osiągnięcie statusu liderów zielonej transformacji:
- Hiszpanii,
- Niemczech,
- Australii.