Koniec października obfituje w dobre wiadomości z globalnego rynku wodoru. Szczególnie dużo dzieje się obecnie w sektorze wodorowego transportu ciężkiego. W ostatnich dniach Nikola, Hyzon i Hdrive ogłosiły wyjątkowe projekty oraz plany rozwoju pojazdów i infrastruktury dla ciężkiego transportu towarowego.
Nie od dziś wskazujemy, że wykorzystanie wodoru w dekarbonizacji transportu będzie szczególnie efektywne i opłacalne dla transportu długodystansowego i towarowego. To dlatego, że wykorzystanie w nim pojazdów BEV na ten moment rozwoju technologii jest wyjątkowo utrudnione i nieefektywne.
Trudno spodziewać się, że w najbliższych latach możliwe będzie osiągnięcie wystarczającej pojemności akumulatorów, by gwarantowały przejazdy na trasach długodystansowych bez uszczerbku na ergonomii i ładowności pojazdów. Samo ich ładowanie wymagałoby budowy ogromnej infrastruktury, która byłaby w stanie obsługiwać dziesiątki, jak nie setki takich pojazdów dziennie i to zwykle w trakcie czasu zmiany. Na tym tle znaczącą przewagą wykorzystania pojazdów na wodorowe ogniwa paliwowe (FCEV) jest krótki czas tankowania i zapewnienie długiego zasięgu na jednym pełnym tankowaniu.
Potencjał ten dostrzegają producenci, dlatego dziś przygotowaliśmy przegląd najciekawszych projektów ogłoszonych w minionych tygodniach.
Nikola i 60 nowych stacji tankowania wodoru do 2026 r.
Amerykański producent ciężarówek Nikola Corporation zapowiedział, że w przeciągu najbliższych czterech lat wybuduje 60 nowych stacji paliw wodorowych. Niewątpliwie, wpływ na tę decyzję ma ogłoszona w sierpniu przez Senat USA ustawa Inflation Reduction Act of 2022 (IRA), która zapewnia zachęty podatkowe na rozwój inwestycji krajowych w technologie czystej energii, w tym odnawialny wodór (więcej na temat ustawy pisaliśmy tutaj).
Przedsiębiorstwo podkreśla, że to właśnie IRA wzmocni wysiłki na rzecz stworzenia sieci infrastruktury wodorowej dla ciężarówek FCEV, m.in. dzięki ulgom podatkowym na czysty wodór (3 USD/kg produkowanego wodoru), rozszerzonej uldze na sekwestrację węgla oraz rozszerzeniu ulg inwestycyjnych dla energii odnawialnej i produkcji wodoru. Nikola przewiduje także osiągnięcie oszczędności dzięki kredytowi IRA na paliwo alternatywne, który może sięgać 100 000 USD na sprzęt do dozowania wodoru. Dodatkowo, stany Kalifornia i Oregon oferują standard paliw niskowęglowych, obejmujący kredyty na wodór, które czynią go konkurencyjnym cenowo m.in. z olejem napędowym. Co ciekawe, do 2024 r. podobny program ma uruchomić kolejny stan -Waszyngton.
Zachęty dotyczą również produkcji i sprzedaży samych pojazdów wodorowych. Nikola wskazuje, iż fabryka przedsiębiorstwa może ubiegać się o dofinansowanie, przewidujące kredyty m.in. 10 USD/kWh na produkcję modułów akumulatorowych (zarówno w ramach pojazdów FCEV, jak i BEV). Podobnie, nabywcy ciężarówek będą mogli liczyć na uzyskanie kredytu na czysty pojazd o wartości do 40 000 USD.
Hyzon i demonstracja elektrycznego ciągnika FCEV
W trakcie konferencji American Trucking Associations, Hyzon Motors zademonstrował model elektrycznego ciągnika zasilanego wodorowymi ogniwami paliwowymi. W trakcie pokazu zapewniono możliwość przejazdu prezentowanym modelem klasy 8, wyposażonym w system wodorowych ogniw paliwowych Hyzon oraz elektryczny układ napędowy. Ma on mieć zasięg 350-500 mil, a jego tankowanie ma zajmować niespełna 15 minut.
Obecnie, ciężarówka klasy 8 jest w fazie testów flotowych. Mają one dostarczyć niezbędne informacje o pojeździe, jego sprawności i wydajności.
HDrive i 5-letnia umowa na dostawę 12 000 ciężkich pojazdów FCEV
Australijski HDrive prowadzi dynamiczną ekspansję na rynku ciężkich pojazdów wodorowych. 20 października firma ogłosiła zawarcie umowy z Wisdom Motors i Pure Hydrogen na produkcję, dystrybucję, sprzedaż i zakup do 12 000 pojazdów na wodorowe ogniwa paliwowe (FCEV) w ciągu pięciu lat. Wisdom Motors wraz z głównym udziałowcem Ballard zajmie się konstrukcją i budową pojazdów w siedzibie firmy w Chinach. HDrive zajmie się zaopatrzeniem w pojazdy, ich zakupem i dzierżawieniem klientom. Dodatkowo, przewidywane jest dostarczenie właściwej infrastruktury na potrzeby eksploatacji ciężarówek.
Pojazdy wodorowe mają cieszyć się w Australii szczególnym poparciem rządu oraz przedstawicieli przemysłu, którzy są zainteresowani wymianą dotychczasowych flot na ekologiczne, bezemisyjne alternatywy. Poszczególne stany, m.in. Waszyngton, Queensland i Victoria zobowiązały się do podjęcia znacznych inwestycji w technologie wodorowe, co ma się przyczynić do wzrostu rynku w Australii i realizacji celów stawianych w strategii na rzecz wodoru.
Źródło: fuelcellsworks.com